HERALD STAFF REPORT

GOOSE LAKE — Northeast scored 163 points during the Healy-Mattis Relays to win its own home-opener girls track meet.

Aleenah Marcucci, Tierra HIlebrandt and Ashley Kruse were the top three scorers for the Rebels. Marcucci scored 32.5 points, Hildebrandt posted 25 and Kruse scored 15. 

Marcucci won the 100 meter hurdles at 15.50 seconds while Anna Ambrosy, who is a Marquette Catholic student running for Bellevue, finished in 17.73 seconds.

Marcucci, a junior, won the 400 hurdles in 1:05.01 and won the long jump with a leap of 18 feet, 1.5 inches.

Four other Rebels contributed with double-digit points. 

Hildebrandt won the 100 and 200 meter dashes. The Rebels senior won the 100 in 12.88 seconds and the 200 in 26.24.

In the 100, Bellevue’s Anne Nolting finished second (13.14), while Easton Valley’s Hailey Messerich got third (13.33). 

Rebels freshman Carly Hasken won the 400 in 1:04.93, ahead of Camanche’s Page Edens at 1:07.00. 

Bellevue finished third with 88 points, and Camanche finished fourth with 87.5. 

The Indians won two relays — the 1,600 (4:21.57) and the distance medley relay (4:35.42).

Bellevue’s Camryn Reeg swept the two distance races, the 1,500 in 5:18.34 and the 3,000 in 11:24.87.

Nina Cray of Calamus-Wheatland won the 800 in 2:32.45, with Camanche’s Bailey Mensinger crossing the finish line right behind .22 seconds later. 

 

HEALY-MATTIS RELAYS

Team standings

1. Northeast 163; 2. West Branch 114.5; 3. Bellevue 88; 4. Camanche 87.5; 5. Durant 81; 6. Calamus-Wheatland 51; 7. Easton Valley 47; 8. Lisbon 42.

Individual results

100 meter dash — 1. Tierra Hildebrandt (Northeast) 12.88; 2. Anne Nolting (Bellevue) 13.14; 3. Hailey Messerich (EV) 13.33; 4. Maddy Russell (WB) 13.69; 5. Sunkyu Holbert (Durant) 13.90; 6. Taylor Jones (WB) 13.99; 7. Alison Lawrence (Bellevue) 14.14; 8. Morgan Lyons (Camanche) 14.46.

200 — 1. Hildebrandt (NE) 26.24; 2. Russell (WB) 27.41; 3. Holbert (Durant) 27.86; 4. Rylee Dickey (NE) 28.52; 5. Nicole Haxmeier (Bellevue) 28.97; 6. Morgan Stoolman (WB) 29.24; 7. Amorea Myers (Durant) 29.72; 8. Jaelyn Diercks (Calamus-Wheatland) 30.44.

400 — 1. Carly Hasken (NE) 1:04.93; 2. Page Edens (Camanche) 1:07.00; 3. Trystin Luneckas (WB) 1:07.19; 4. Hailey Scholtes (Bellevue) 1:07.55; 5. Emily McElroy (Camanche) 1:09.23; 6. Mallory Kilburg (EV) 1:10.24; 7. Kailey Potter (Cal-Wheat) 1:10.31; 8. Marie Morningstar (Lisbon) 1:10.47.

800 — 1. Nina Cray (Cal-Wheat) 2:32.45; 2. Bailey Mensinger (Camanche) 2:32.71; 3. Alyssa Williams (Durant) 2:34.42; 4. Annika Frank (Bellevue) 2:35.40; 5. Syrene Ball (Camanche) 2:37.11; 6. Hannah Kilburg (NE) 2:41.54; 7. Maddie Kaczinski (NE) 2:44.01; 8. Kailey Potter (Cal-Wheat) 2:47.79.

100 hurdles — 1. Aleenah Marcucci (NE) 15.50; 2. Abby Knoop (WB) 16.66; 3. Russell (WB) 16.78; 4. Anna Ambrosy (Bellevue/Marquette Catholic) 17.73; 5. McKenna Dierks (NE) 18.19; 6. Brittany Paasch (Camanche) 18.21; 7. Lexie Campie (Camanche) 18.51; 8. Marissa Schroeder (Bellevue/Marquette) 18.56. 

1,500 — 1. Cam Reeg (Bellevue) 5:18.34; 2. Kendra Schmidt (Lisbon) 5:20.59; 3. Megan Slattery (Cal-Wheat) 5:34.22; 4. Kaczinski (NE) 5:41.50; 5. Sarah Schemmel (Durant) 5:48.43; 6. Emma O’ Hara (WB) 5:49.99; 7. MaKenna Franks (NE) 5:50.76; 8. Morgan VanderHeiden (Cal-Wheat) 5:54.00.

3,000 — 1. Reeg (Bellevue) 11:24.87; 2. Slattery (Cal-Wheat) 11:48.62; 3. Kaczinski (NE) 12.23.51; 4. Franks (NE) 12:41.09; 5. O’Hara (WB) 12:57.69; 6. Emily Mundt (Durant) 14:13.03.

400 hurdles — 1. Marcucci (NE) 1:05.01; 2. Paige Miller (WB) 1:12.07; 3. Autumn Wolf (Durant) 1:13.53; 4. McElroy (Camanche) 1:16.59; 5. Morningstar (Lisbon) 1:19.09; 6. Samantha Fusco (Durant) 1:19.14; 7. Paasch (Camanche) 1:19.18.

Discus — 1. Ashley Kruse (NE) 96-6; 2. Haley Poula (WB) 95-9; 3. Courtney Schnoor (Camanche) 85-0; 4. Kelly Alexander (Durant) 76-7; 5. Brinn Grunder (Durant) 75-10; 6. Lindsey Gasper (Lisbon) 74-5; 7. Adrienne Tebbe (EV) 73-5; 8. Marcella Klentopf (NE) 72-7.

High jump — 1. Morgan VanderHeiden (Cal-Wheat) 5-1; 2. Shauna McAleer (NE) 5-0; 3. Trystin Luneckas (WB) 4-10; 4. Lexie DeJong (Lisbon) 4-4; 5. Lyons (Camanche) 4-2; 5. Stacy Menard (WB) 4-2.

Long jump — 1. Marcucci (NE) 18-1.5; 2. Sarah Nanninga (Durant) 15-8.25; 3. Brooke Wagner (EV) 15-3; 4. Haxmeier (Bellevue) 14-9; 5. Messerich (EV) 14-9; 6. Taylor Jones (WB) 14-7.75; 7. Heiken (Lisbon) 14-4; 8. Holly Herrig (Bellevue) 13-11.75.

Shot put — 1. Grunder (Durant) 38-1; 2. Schnoor (Camanche) 34-8.75; 3. Seeser (NE) 34-00; 4. Kruse (NE) 32-5.5; 5. Poula (WB) 32-2.75; 6. Marly Bussa (Camanche) 30-5.5; 7. Gasper (Lisbon) 29-5.75; 8. Tebbe (EV) 28-10.75.

400 relay — 1. Northeast (Hughes, Dickey, Marcucci, Hildebrandt) 51.92; 2. Bellevue 52.62; 3. West Branch 53.87; 4. Durant 55.89; 5. Camanche 56.63; 6. Easton Valley 57.08; 7. Lisbon 58.32.

800 relay — 1. West Branch (Delaney Rife, Stoolman, Miller, Jones) 1:55.38; 2. Bellevue 1:58.16; 3. Easton Valley 1:58.76; 4. Cal-Wheat 2:02.08; 5. Lisbon 2:08.25; 6. Durant 2:13.20.

1,600 relay — 1. Camanche (Ball, Page Edens, Alex Nielsen, Jordan Nissen) 4:21.27; 2. Northeast 4:29.04; 3. Bellevue 4:36.25; 4. Lisbon 4:41.60; 5. West Branch 4:45.39; 6. Cal-Wheat 4:46.73; 7. Durant 5:07.89.

Shuttle hurdle relay — 1. West Branch 1:14.36; 2. Northeast 1:15.80; 3. Durant 1:18.51.

Sprint medley — 1. Northeast (Hughes, Dickey, Hildebrandt, Hasken) 1:59.02; 2. Easton Valley 2:00.13; 3. Camanche 2:02.26; 4. West Branch 2:04.08; 5. Bellevue 2:04.40; 6. Lisbon 2:13.76; 7. Durant 2:14.31.

Distance medley relay — 1. Camanche (Paasch, Nielsen, Nissen, Mensinger) 4:35.42; 2. Easton Valley 4:38.25; 3. Bellevue 4:40.87; 4. Northeast 4:41.59; 5. Cal-Wheat 4:44.66; 6. Lisbon 4:52.59; 7. Durant 5:13.26; 8. West Branch 5:26.81.

This Week's Circulars