MONDAY

HIGH SCHOOLS

Bowling

Bellevue at Cascade (Cascade Lanes), 4 p.m.

Boys basketball

Marquette Catholic at Durant, 8 p.m.

Girls basketball

Erie at Sherrard, 7 p.m.; Fulton at Rockridge, 7 p.m.; Marquette Catholic at Durant, 6:30 p.m.; Morrison at Riverdale, 7 p.m.' Prophetstown at Sterling Newman, 7 p.m.

TUESDAY

HIGH SCHOOLS

Bowling

Bellevue, Camanche at Maquoketa (Timber Lanes), 3:30 p.m.

Boys basketball

Clinton at Bettendorf, 7:30 p.m.; Bellevue at Cascade, 7:30 p.m.; Central DeWitt at Solon, 7:30 p.m.; Lisbon at Easton Valley (Miles), 7:30 p.m.; Maquoketa at Anamosa, 7:30 p.m.; Marquette Catholic at Prince of Peace, 7:30 p.m.; Midland at Calamus-Wheatland, 7:30 p.m.; Monticello at Camanche, 8 p.m.; Morrison at Stockton, 6 p.m.; North Cedar at Northeast, 7:45 p.m.; Princeton at Prophetstown, 7 p.m.; Unity Christian at Galesburg Christian, 6 p.m.

Boys swimming

Dubuque Senior at Clinton, 6 p.m.

Girls basketball

Bettendorf at Clinton, 7:30 p.m.; Bellevue at Cascade, 6 p.m.; Lisbon at Calamus-Wheatland, 6 p.m.; Maquoketa at Anamosa, 6 p.m.; Marquette Catholic at Prince of Peace, 6 p.m.; Midland at Calamus-Wheatland, 6 p.m.; Monticello at Camanche, 6:30 p.m.; North Cedar at Northeast, 6:30 p.m.; Solon at Central DeWitt, 7:30 p.m.; Unity Christian vs. Quad-City Christian (Tri-State), 5 p.m.; West Carroll at East Dubuque, 7:30 p.m.

Wrestling

Erie/Prophetstown, Oregon at Lena-Winslow, 5:30 p.m.

WEDNESDAY

HIGH SCHOOLS

Boys basketball

Bureau Valley at Morrison, 5:30 p.m.

Girls basketball

Fulton at Riverdale, 7 p.m.; Milledgeville at West Carroll (Savanna, Illinois), 7:30 p.m.

Wrestling

Morrison at Sherrard, 6 p.m.

THURSDAY

HIGH SCHOOLS

Bowling

Monticello at Bellevue (Horizon Lanes), 4 p.m.

Boys basketball

Milledgeville at Erie, 7:30 p.m.

Boys swimming

Clinton at Bettendorf, 6 p.m.

Girls basketball

Bureau Valley at Prophetstown, 7 p.m.; Erie at Rockridge, 7 p.m .

Wrestling

Bellevue, Northeast, Wilton at Camanche, 5:30 p.m.; Central DeWitt, West Delaware at Maquoketa, 6 p.m.; Morrison vs. Lena-Winslow/Stockton (Stockton), 5:30 p.m.; Oregon, Rockridge at West Carroll (Savanna, Illinois), 5 p.m.; Polo, Riverdale at Erie/Prophetstown (Erie Annex Gym), 5:30 p.m.; Sterling Newman at Fulton, 5:30 p.m.

FRIDAY

HIGH SCHOOLS

Bowling

Clinton at Davenport North (Bowlmor Lanes), 5 p.m.; Central DeWitt at Maquoketa (Timber Lanes), 2:30 p.m.

Boys basketball

Muscatine at Clinton, 7:30 p.m.; Annawan at Erie, 7:30 p.m.; Calamus-Wheatland at Marquette Catholic, 7:30 p.m.; Camanche at Cascade, 7:30 p.m.; Easton Valley at Midland, 7:30 p.m.; Maquoketa at Dyersville Beckman, 7:30 p.m.; Morrison at Prophetstown, 7 p.m.; Northeast at Bellevue, 7:30 p.m.; Prince of Peace vs. Cedar Valley Christian (Springville), 7:30 p.m.; River Ridge at West Carroll (Mount Carroll, Illinois), 7:30 p.m.; Rockridge at Fulton, 7 p.m.; West Delaware at Central DeWitt, 7:30 p.m.

Girls basketball

Clinton at Muscatine, 7:30 p.m.; Calamus-Wheatland at Marquette Catholic, 6 p.m.; Camanche at Cascade, 6 p.m.; Central DeWitt at West Delaware, 7:30 p.m.; Dyersville Beckman at Maquoketa, 7:30 p.m.; Easton Valley at Midland, 6 p.m.; Morrison at Milledgeville, 6 p.m.; Northeast at Bellevue, 6 p.m.; Prince of Peace vs. Cedar Valley Christian (Springville), 6 p.m.

Wrestling

Erie/Prophetstown at Reaper Classic (Plano, Illinois), 5:30 p.m.

SATURDAY

HIGH SCHOOLS

Bowling

Bettendorf at Clinton (Plaza Bowl), noon; Central DeWitt girls at Cedar Rapids Prairie Invitational (Lancer Lanes), 1 p.m.

Boys basketball

Maquoketa at Cascade, 6 p.m.; Marquette Catholic at Bellevue, 5 p.m.; Prince of Peace at Northeast, 4:30 p.m.

Route 84 Holiday Tournament

At Fulton: Fulton vs. Galena, 11 a.m.; Stockton vs. Unity Christian, 12:30 p.m.; Fulton vs. Prophetstown, 2 p.m.; Unity Christian vs. Galena, 3:30 p.m.; Stockton vs. Prophetstown, 5 p.m.

At West Carroll (Mount Carroll, Illinois): West Carroll vs. East Dubuque, 11 a.m.; Erie vs. Scales Mound, 12:30 p.m.; West Carroll vs. Ashton-Franklin Center, 2 p.m.; Scales Mound vs. East Dubuque, 3:30 p.m.; Erie vs. Ashton-Franklin Center, 5 p.m.

Girls basketball

Maquoketa at Cascade, 4:30 p.m.; Marquette Catholic at Bellevue, 3:30 p.m.; Prince of Peace at Northeast, 3:15 p.m.

Wrestling

Clinton, Central DeWitt at Carson DeJarnatt Invitational (Sterling, Illinois), 9:30 a.m.; Bellevue at Sibley-Ocheyedan Tournament, 10:30 a.m.; Camanche, Fulton, Northeast, West Carroll at North Cedar Invitational (Stanwood), 10 a.m.; Erie/Prophetstown at Reaper Classic (Plano, Illinois), 9 a.m.; Maquoketa at Maquoketa Invitational, 10 a.m.

This Week's Circulars