TUESDAY

HIGH SCHOOLS

Boys basketball

Clinton at Muscatine, 7:30 p.m.; Bellevue at Northeast, 7:45 p.m.; Calamus-Wheatland at Midland, 7:30 p.m.; Cascade at Camanche, 8 p.m.; Easton Valley at Lisbon, 7:30 p.m.; Erie at Riverdale, 7 p.m.; Maquoketa at West Delaware, 7:30 p.m.; Prince of Peace at Marquette Catholic, 7:30 p.m.; Prophetstown at Princeton, 7 p.m.; Sherrard at Morrison, 7 p.m.; Stockton at West Carroll (Mount Carroll, Illinois), 7:30 p.m.; Tri-State at Unity Christian, 6 p.m.; Western Dubuque at Central DeWitt, 7:30 p.m.

Boys swimming

Clinton at Muscatine, 6 p.m.

Girls basketball

Muscatine at Clinton, 7:30 p.m.; Bellevue at Northeast, 6:30 p.m.; Calamus-Wheatland at Midland, 6 p.m.; Cascade at Camanche, 6:30 p.m.; Central DeWitt at West Dubuque, 7:30 p.m.; Easton Valley at Lisbon, 6 p.m.; Prince of Peace at Marquette Catholic, 6 p.m.; Sherrard at Erie, 7 p.m.; West Delaware at Maquoketa, 7:30 p.m.

Wrestling

Morrison, West Carroll at Stillman Valley, 5:30 p.m.

WEDNESDAY

HIGH SCHOOLS

Boys basketball

Fulton at River Ridge, 7 p.m.; Morrison at Rock Falls, 5:30 p.m.

Wrestling

Erie/Prophetstown, Orion at Sherrard, 5:30 p.m.; Fulton at Amboy, 5:30 p.m.

THURSDAY

HIGH SCHOOLS

Bowling

Central DeWitt at Independence (Lightning Lanes, Manchester), 4 p.m.

Boys swimming

Davenport West at Clinton (rescheduled from Jan. 11), 6 p.m.

Girls basketball

Fulton at Orion, 7:30 p.m.; Morrison at Erie, 7 p.m.; Warren at West Carroll (Savanna, Illinois), 7:30 p.m.

Wrestling

Clinton at Bettendorf, 7:30 p.m.; Bellevue, East Buchanan at North Linn, 6 p.m.; Fulton at Sterling, 5:30 p.m.; Iowa City Liberty, Marion at Central DeWitt, 6 p.m.; Maquoketa, Maquoketa Valley, South Tame at Center Point-Urbana, 6 p.m.

FRIDAY

HIGH SCHOOLS

Bowling

Bellevue at Monticello (Legacy Lanes), 4 p.m.; Maquoketa at Vinton-Shellsburg (Berry's Lanes), 4 p.m.

Boys basketball

Clinton at Davenport Central, 7:30 p.m.; Cedar Valley Christian at Prince of Peace, 7:30 p.m.; Central DeWitt at Maquoketa, 7:30 p.m.; East Dubuque at West Carroll (Mount Carroll, Illinois), 7:30 p.m.; Hall at Prophetstown, 7 p.m.; Iowa City Regina at Northeast, 7 p.m.; Marquette Catholic at Calamus-Wheatland, 7:30 p.m.; Midland at Easton Valley (Miles), 7:30 p.m.; Mid-Prairie at Camanche, 8 p.m.; Rockridge at Morrison, 7 p.m.; Sherrard at Fulton, 7 p.m.; Tipton at Bellevue, 7:30 p.m.; Unity Christian at Faith Christian, 6:30 p.m.

Girls basketball

Davenport Central at Clinton, 7:30 p.m.; Cedar Valley Christian at Prince of Peace, 6 p.m.; Central DeWitt at Maquoketa, 7:30 p.m.; Iowa City Regina at Northeast, 6 p.m.; Marquette Catholic at Calamus-Wheatland, 6 p.m.; Midland at Easton Valley (Miles), 6 p.m.; Mid-Prairie at Camanche, 6:30 p.m.; Tipton at Bellevue, 6 p.m.

SATURDAY

HIGH SCHOOLS

Bowling

Clinton, Camanche at North Scott Invitational (Big River Bowling, Davenport), noon.

Boys basketball

Eric Ottens Shootout (Fulton, Illinois) — Erie vs. Pecatonica, 10 a.m.; Bellevue vs. Stillman Valley, 11:30 a.m.; Easton Valley vs. West Carroll, 1 p.m.; Prophetstown vs. Somonauk, 2:30 p.m.; Clinton vs. Chicago North Lawndale, 5:30 p.m.; Camanche vs. Fulton, 7 p.m.

Girls basketball

Cedar Rapids Jefferson at Clinton, 2:30 p.m.; Lena-Winslow at West Carroll (Savanna, Illinois), 7:30 p.m.; Prophetstown at Peru St. Bede, noon; Riverdale at Morrison, 6:30 p.m.

Wrestling

Clinton at Mississippi Athletic Conference Tournament (Davenport West), 9 a.m.; Bellevue, Camanche, Northeat at River Valley Conference Tournament (Wellman), 10 a.m.; Central DeWitt, Maquoketa at WaMaC Conference Tournament (Maquoketa), 10 a.m.

MONDAY, JAN. 29

HIGH SCHOOLS

Bowling

Monticello at Camanche (Imperial Lanes), 4 p.m.

Boys basketball

Galesburg Christian at Unity Christian, 6:30 p.m.

Girls basketball

Erie at Fulton, 7 p.m.; Galesburg Christian at Unity Christian, 5 p.m.; Orion at Morrison, 7 p.m.; Peru St. Bede at Prophetstown, 7 p.m.

This Week's Circulars