TODAY

HIGH SCHOOLS

Girls swimming

Clinton at Morrison, 5 p.m.

Volleyball

West Carroll at Lena-Winslow, 7 p.m.

TUESDAY

HIGH SCHOOLS

Volleyball

Erie at Sherrard, 7 p.m.; Fulton at Riverdale, 7 p.m.; Kewanee at Prophetstown, 7 p.m.

Iowa Class 1A Region 7 first round — Lone Tree at Calamus-Wheatland, 7 p.m.; Morning Star Academy at Prince of Peace, 7 p.m.

WEDNESDAY

HIGH SCHOOLS

Girls swimming

Morrison at Byron, 5 p.m.

Volleyball

Iowa Class 4A Region 6 quarterfinals — Central DeWitt at Clinton, 7 p.m.

Iowa Class 3A Region 7 quarterfinals — Anamosa at Camanche, 7 p.m.; Northeast at Davenport Assumption, 7 p.m.

THURSDAY

HIGH SCHOOLS

Cross country

Iowa Class 4A state-qualifying meet — Clinton at Pleasant Valley (Crow Creek Park, Bettendorf), 4 p.m.

Iowa Class 3A state-qualifying meet — Central DeWitt, Maquoketa at West Delaware, 4 p.m.

Iowa Class 2A state-qualifying meet — Camanche, Northeast at Iowa City Regina, 4 p.m.

Iowa Class 1A state-qualifying meet — Bellevue, Calamus-Wheatland, Easton Valley, Marquette Catholic, Prince of Peace at Solon, 3 p.m.

Girls swimming

Davenport North at Clinton, 6 p.m.

Volleyball

Eastland at West Carroll (Savanna, Illinois), 7 p.m.; Hall at Prophetstown, 7 p.m.; Riverdale at Erie, 7:15 p.m.; Rockridge at Morrison, 7 p.m.; Sherrard at Fulton, 7 p.m.

FRIDAY

HIGH SCHOOLS

Football

Clinton at Muscatine, 7 p.m.; Anamosa at Northeast, 7 p.m.; Bureau Valley at Morrison, 7:30 p.m.; Clear Creek/Amana at Central DeWitt, 7:15 p.m.; East Dubuque at West Carroll, 7:30 p.m.; Erie/Prophetstown at Fulton, 7:30 p.m.; Maquoketa at West Delaware, 7:15 p.m.; Maquoketa Valley at Bellevue, 7 p.m.; West Liberty at Camanche, 7 p.m.

SATURDAY

HIGH SCHOOLS

Cross country

Illinois Class 1A regional meet — Erie/Prophetstown, Morrison, West Carroll at Rock Falls (Centennial Park), girls 10 a.m./ boys 10:45 a.m.

MONDAY

HIGH SCHOOLS

Volleyball

Illinois Class 1A Lanark Regional — Erie vs. Polo, 6 p.m.

Illinois Class 2A Bureau Valley Regional — Fulton vs. Prophetstown, 5:30 p.m.; Princeton vs. Morrison, 6:30 p.m.

Illinois Class 2A Galena Regional — Byron vs. West Carroll, 6 p.m.

Iowa Class 1A Region 6 quarterfinals — Cedar Valley Christian or Midland at Easton Valley (Miles), 7 p.m.

Iowa Class 2A Region 7 quarterfinals — Cascade or Clayton Ridge at Bellevue, 7 p.m.

Iowa Class 1A Region 7 quarterfinals — Calamus-Wheatland or Lone Tree at Springville, 7 p.m.; Prince of Peace of Morning Star Academy at Marquette Catholic, 7 p.m.

This Week's Circulars