CLINTON — The Prince of Peace Irish softball team had a trio of players named to the All-Big East Conference first team.

Prince of Peace’s first-teamers were senior Katie Flood, junior Lauren Ryan and sophomore Brooke Craig.

Preston, Bellevue and Bellevue Marquette each had two first-teamers. Preston’s first-teamers were junior Lauryn Camp and eighth-grader Kelcie Bormann. Bellevue’s first-teamers were seniors Courtney Grutz and Lindsey Knake, while Marquette’s first-teamers were sophomores Emily Michels and Molly Sieverding.

Calamus-Wheatland senior Megan Lahann was also named to the first team.

Preston’s Scott Jess named selected Big East Coach of the Year.

BIG EAST CONFERENCE

All-Conference Selections

First Team

(conference statistics only)

Pitchers—Kelcie Bormann, Preston, eighth-grader, 10-2, .43 ERA; Callie Morningstar, Lisbon, So., 5-2, .66; Lauren Ryan, Prince of Peace, Jr., 9-2, .88.

Catchers—Angela Peterson, Lisbon, Sr., .575; Aubrey Walters, Midland, So., .500.

First baseman—Katie Flood, Prince of Peace, Sr., .545.

Second baseman—Steph Russell, North Cedar, So., .435.

Shortstop—Courtney Grutz, Bellevue, Sr., .300.

Third baseman—C.C. Williams, Lisbon, Sr., .405.

Outfielders—Megan Lahann, Calamus-Wheatland, Sr., .350; Lindsey Knake, Bellevue, Sr., .310; Ashley Himes, North Cedar, So., .333; Amanda Hansen, Midland, Sr., .361; Brooke Craig, Prince of Peace, So., .472; Molly Sieverding, Bellevue Marquette, So., .378.

Utility—Mackenzie Ginn, Olin, Fr., .333; Lauryn Camp, Preston, Jr., .469; Rosie Jones, Lisbon, Jr., .395.

Most Valuable Player

Angela Peterson, Lisbon.

Coach of the Year

Scott Jess, Preston.

Second Team

Pitchers—Erika Lineburg, Midland, So.; Katie Pingel, Calamus-Wheatland, So.; Kristin Valant, Bellevue, Jr.

Catchers—Haley Andresen, Preston, Fr.; Alyssa Kenney, Prince of Peace, Sr.

First baseman—Tiffany Bormann, Preston, So.

Second baseman—Kate Murray, Lisbon, So.

Shortstops—Caitlin Bisinger, Midland, Fr.

Third baseman—Jessica Lippens, Northeast, Sr.

Outfielders—Korissa Daniels, Preston, Fr.; Shasta Eganhouse, Midland, So.; Whitney Green, Calamus-Wheatland, Jr.; Lyndsey Haxmeier, Bellevue Marquette, Jr.; Kori Jackson, North Cedar, So.

Utility—Brittany Mente, Calamus-Wheatland, Sr.; Kalli Hansen, Olin, Jr.; Brittney Horst, East Central, Fr.; Whitney Anderson, Preston, Sr.

Honorable Mention

Courtney McNally, Andrew, Jr.; Jessica Donlin, Bellevue, Sr.; Ashley Gonzalez, Camanche, eighth-grader; Ashley O’Neill, Calamus-Wheatland, Jr.; Sam Lippens, East Central, eighth-grader; Tatyana Reinboldt, Lisbon, Sr.; Miranda Heiar, Bellevue Marquette, So.; Katie Leonard, Midland, So.; Jess Edler, North Cedar, Jr.; Megan Marlowe, Northeast, So.; Roxanne Stolte, Olin, Jr.; Erica Krogman, Preston, Sr.; Colleen Ryan, Prince of Peace, Fr.

This Week's Circulars