Herald Staff Report

MORRISON, Ill. — Morrison’s Steven Kuehl won the 110-meter hurdles in 15.7 seconds Monday to lead the Mustangs to a sixth-place finish at the Three Rivers Conference boys track and field meet.

Erie/Prophetstown won a pair of events on its way to a fourth-place finish. Anthony Nielsen was first in the 300 hurdles (42.2) and Shawn Goodhart won the pole vault at 11 feet, 9 inches.

Fulton, which finished seventh, got its best finish from Brian Zahnle, who took third in the 300 hurdles (43.3).

Sterling Newman had seven champions and won the team title with 153 points.

Team standings

1. Sterling Newman 153; 2. Bureau Valley 106; 3. Amboy 77; 4. Erie/Prophetstown 76; 5. Riverdale 62; 6. Morrison 55; 7. Fulton 21.

Results

100 meters — 1. Kevin Ybarra (SN) 10.0; 2. Brandon Belt (Mor) 11.2; 3. Adam Sanden (BV) 11.3; 4. Phil Wahl (SN) 11.5; 5. Evan Regenwether (Ful) 11.6.

200 — 1. Jake Lytle (Am) 22.6; 2. Ybarra (SN) 22.8; 3. Wahl (SN) 23.6; 4. Shaquille Campbell (SN) 23.7; 5. Charlie Sedig (Mor) 24.2.

400 — 1. Lytle (Am) 51.1; 2. Ryan Brummett (Riv) 52.7; 3. Ybarra (SN) 53.7; 4. Austin Peterson (BV) 54.1; 5. Scott Taylor (Am) 55.2.

800 — 1. Dillan Reyes (SN) 2:02.7; 2. Josh Zitnik (Riv) 2:04.0; 3. Nate DeVenney (BV) 2:06.1; 4. Tyler DeVenney (BV) 2:08.4; 5. Camron Overcash (SN) 2:11.7.

1,600 — 1. Jake Trancoso (SN) 4:47.1; 2. Dylan Harkness (SN) 4:52.4; 3. Steven Kuehl (Mor) 4:55.6; 4. Grant Killinger (Riv) 4:59.2; 5. Joseph VonHolten (BV) 5:00.3.

3,200 — 1. Trancoso (SN) 10:49.6; 2. Harkness (SN) 10:58.3; 3. Evan Eissens (Ful) 11:02.5; 4. Mitch Mallary (EP) 11:03.5; 5. Spenser Carlsson (SN) 11:22.6.

110 hurdles — 1. Steven Kuehl (Mor) 15.7; 2. Cody Keyes (BV) 16.0; 3. Sean Hurley (Riv) 16.6; 4. Anthony Nielsen (EP) 17.0; 5. Alex Didier (Am) 17.1.

300 hurdles — 1. Nielsen (EP) 42.2; 2. Hayden Bittner (SN) 43.3; 3. Brian Zahnle (Ful) 43.3; 4. Keyes (BV) 44.3; 5. Nate Robbins (SN) 44.4.

400 relay — 1. Newman 45.4; 2. Morrison 46.1; 3. Amboy 46.6; 4. Riverdale 47.3; 5. Erie/Prophetstown 47.5.

800 relay — 1. Newman 1:36.5; 2. Morrison 1:36.7; 3. Erie/Prophetstown 1:38.8; 4. Amboy 1:40.8; 5. Fulton 1:42.6.

1,600 relay — 1. Riverdale 3:36.0; 2. Bureau Valley 3:37.0; 3. Newman 3:49.1; 4. Erie/Prophetstown 4:06.3; 5. Amboy 4:08.3.

3,200 relay — 1. Newman 8:42.9; 2. Amboy 8:46.7; 3. Riverdale 9:28.2; 4. Erie/Prophetstown 10:04.3; 5. Fulton 10:33.8.

High jump — 1. Peterson (BV) 6-0; 2. Benjamin Howes (BV) 6-0; 3. Dylan De Jonge (EP) 5-10; 4. Gregory McCoy 5-8; 5. Tylor Craigmiles (Riv) 5-6.

Pole vault — 1. Shawn Goodhart (EP) 11-9; 2. Jakob Jepson (EP) 11-3; 3. Logan Barnas (BV) 11-3.

Long jump — 1. Peterson (BV) 20-1; 2. Jeremy Majeski (EP) 19-11; 3. Conner Belaer (Mor) 19-5; 4. Jake Payan (SN) 19-3.5; 5. Dylan Kemmerer (Am) 18-4.

Triple jump — 1. Sanden (BV) 44-0; 2. De Jonge (EP) 43-11.25; 3. Alex Didier (Am) 41-3; 4. Payan (SN) 40-6.5; 5. Keyes (BV) 40-2.

Shot put — 1. Taylor Hurry (Riv) 48-3; 2. Matt Monroe (Am) 45-9.5; 3. Joseph DeVenney (BV) 45-4; 4. Seth Meyer (SN) 43-3; 5. Cory Modglin (Mor) 41-4.5.

Discus — 1. Monroe (Am) 136-11; 2. J. DeVenney (BV) 124-2.5; 3. Jacob Nysather (SN) 123-5.5; 4. Modglin (Mor) 118-4; 5. Hurry (Riv) 117-10.



West Carroll boys 7th at NUIC track meet

MILLEDGEVILLE, Ill. — West Carroll earned a pair of second-place finishes on the way to a seventh-place showing Monday at the Northwest Upstate Illini Conference boys track meet. Host Milledgeville placed ninth.

The Thunder got their seconds from Ethan Baisden in the 110-meter hurdles and in the 800 relay.

Team standings

1. Lena-Winslow 137; 2. Polo 108; 3. Galena/East Dubuque/River Ridge 70; 4. Pecatonica/Durand 66; 5. Forreston 60; 6. Pearl City 33; 7. West Carroll 32; 8. Dakota 25; 9. Milledgeville 14; 10. South Beloit 0.

Results

Discus — 1. Andrew Gandhal (LW) 130-5; 2. Jake Peterson (P) 127-9; 3. Dexter Wright (F) 126-11; 9. Drew Davidson (M) 94-10.

High jump — 1. Charles Deneen (GEDRR) 5-10; 2. Laurent McKinley (P) 5-10; 3. Keegan Neubauer (M) 5-8; 4. John Getz (WC) 5-6; 10. Tyler French (WC) 5-2.

Long jump — 1. Kyle Ditzler (P) 19-6.5; 2. Tyler DuPlessis (GEDRR) 19-3.5; 3. Kolton Kempel (LW) 19-3; 5. Eddie Johnson (M) 18-10.5; 9. Ben Beck (WC) 17-5.

Shot put — 1. Nick Holeton (PD) 50-6.5; 2. Eric Conklin (GEDRR) 47-10.5; 3. Blake Krogull (LW) 43-11; 9. Davidson (M) 36-5.5.

Triple jump — 1. Wes Ertmer (LW) 41-8; 2. Ditzler (P) 39-6; 3. Greg Hart (GEDRR) 38-6.

Pole vault — 1. Cole Salamone (PD) 11-0; 2. Chris Devlinger (PD) 8-0.

3,200 relay — 1. Polo 8:34.3; 2. Lena-Winslow 9:04.4; 3. Dakota 9:16.4; 5. West Carroll (Jacob Bumphrey, Jake August, Jake Shepard, Seth Zickefoose) 9:24.75; 7. Milledgeville 10:35.19.

400 relay — 1. Lena-Winslow 44.68; 2. Forreston 45.49; 3. Galena/ED/RR 46.10; 7. West Carroll (David alter, Travis Morhardt, Beck, Sam Quintana) 47.60; 8. Milledgeville 51.44.

3,200 — 1. Brad Overcash (PD) 10:07.82; 2. Dan Kurth (LW) 11:20.02; 3. Daniel Stockton (P) 11:28.54; 4. Payton Nevills (WC) 11:42.13; 7. Matt Broshous (WC) 11:56.01.

110 hurdles — 1. Jasper Henderson (GEDRR) 16.85; 2. Ethan Baisden (WC) 16.97; 3. Nick Quietschreiber (PC) 17.08.

100 — 1. Jeremiah Ludewig (P) 10.83; 2. Andrew Ballard (F) 11.05; 3. Evan Dornink (D) 11.10.

800 — 1. Jack Person (F) 2:0378; 2. Evan Johnson (LW) 2:06.38; 3. Kurth (LW) 2:10.16; 7. Bumphrey (WC) 2:21.97.

800 relay — 1. Lena-Winslow 1:35.25; 2. West Carroll (Morhardt, Baisden, Zickefoose, Quintana) 1:36.29; 3. Forreston 1:36.86; 7. Milledgeville 1:48.05.

400 — 1. Kempel (LW) 50.16 (meet record); 2. Ertmer (LW) 50.19; 3. Mike Yeoman (PC) 51.90; 6. Neubauer (M) 54.75.

300 hurdles — 1. Andrew Klaas (LW) 40.84; 2. Quittschreiber (PC) 43.15; 3. Scott Scholl (P) 43.84; 4. Quintana (WC)43.87; 6. Johnson (M) 46.25; 8. Jordan Weaver (M) 45.86; 9. Josue Quintana (WC) 46.85.

1,600 — 1. OVercash (PD) 4:43.88; 2. Steve Frano (P) 4:59.40; 3. Adam Poole (P) 5:00.90; 7. Nevills (WC) 5:15.54; 9. Airrin Coy (M) 5:34.48; 10. Broshous (WC) 5:35.51.

200 — 1. Ballard (F) 22.44; 2. Ludewig (P) 22.64; 3. Dornink (D) 23.41.

1,600 relay — 1. Lena-Winslow 3:30.32 (meet record); 2. Forreston 3:33.95; 3. Polo 3:42.42; 4. Milledgeville 3:49.73; 5. West Carroll (Getz, Bumphrey, Baisden, Zickefoose) 3:50.27.



This Week's Circulars