The Clinton Herald, Clinton, Iowa

April 5, 2013

Indians take 2nd

By Jon Gremmels Herald Sports Editor
The Clinton Herald

---- — CAMANCHE — Camanche and Northeast expect to battle all season at the top of the Big East Conference in girls track and field, the Indians led by their strength in the field events, the Rebels by their prowess on the track.

The Indians won two of the four field events Thursday and took second in three of them, but they might have been helped had Northeast had its full complement of runners.

Instead, Western Dubuque came from behind in the final three events to deny Camanche the title of its own Indian Relays. The meet originally was scheduled for Tuesday but was postponed by cold weather. The change forced three teams to drop out, and because it also has a meet today, Northeast sent only six sprinters to compete Thursday, leaving behind a talented group of distance runners that finished second at the state cross country meet last fall and might have cut into Western Dubuque’s point total.

Western Dubuque grabbed the lead when it finished first and third in the 1,500 meters, with Dakota Tell winning in 5 minutes, 25.19 seconds. Those 16 points put the Bobcats in the lead 123.5-112, and they wound up beating the Indians 139.5-128 for the team title.

But, Camanche coach Brenda Metzger had no complaints.

“It was a good night,” she said.

Helped by its success in the field events, Camanche led most of the night. The Indians got first-place finishes from Courtney Sowle in the high jump (4 feet, 10 inches) and Kiana Turner in the discus (100-11).

“My goal was to get better than my first time out last year, and I accomplished that,” Turner said.

The Indians also got runner-up finishes from Sydney Grell in the long jump and Lindsey Short in the shot put and discus.

“It’s nice to get 46 points in the field events,” Metzger said.

Turner also was pleased by tossing a personal record in the shot put (32-4). She is hoping for a big senior season with her father, Chris, in his first season as an assistant coach.

“It’s extra special because my dad is now our assistant and my throws coach,” she said shortly after he presented Kiana and the other five seniors on the team with flowers during a Senior Night ceremony. “He got to see me throw outdoors for the first time.”

It was a special night for Chris Turner, too.

“I got a little emotional,” he admitted. “I started with all six of the seniors in pee-wee basketball. It’s hard to see them graduate, and she’s my youngest.”

Sowle also won the 400-meter hurdles, using a late burst to pass Maquoketa’s Aubree Taylor and Western Dubuque’s Sara Davis.

“I didn’t think it would be that tough, but I started falling behind about halfway through,” Sowle said. “It was Senior Night and I couldn’t let myself down, so I had to push through. I know if I’m even or a little bit behind, my legs are long so I have a good stride at the end.”

Sowle also ran the third leg as Camanche finished the night by winning the 1,600 relay. Unfortunately for the Indians, Western Dubuque finished right behind them to sew up the team title.

Central DeWitt finished third in the team standings, although it had no champions.

Northeast took fourth despite bringing just six runners, and the Rebels won five events.

“I thought we did real well for bringing just six runners,” Northeast coach Pat Healy said. “I think we won every one (we entered) but the hurdles, and we false-started there. We didn’t bring our distance runners because we have a meet (today) and we didn’t want them to go back-to-back.”

Tierra Hildebrandt edged teammate Danae Diedrich by two-hundredths of a second to win the 100 for the Rebels, and Diedrich came back to win the 200. The Rebels also won the 400, 800 and sprint medley relays.

Aubree Taylor of Maquoketa was a double winner in the long jump and 100 hurdles, Sarah Lampe of Bellevue/Marquette Catholic won teh 400, the Comets won the 3,200 relay and Preston’s Katy Steinbach won the shot put.

Wenzel leads Queens to 11th

ELDRIDGE — Clinton placed 11th Thursday at the 12-team Lancer Relays at North Scott High School.

Erin Wenzel led the River Queens with a third-place finish in the 400 meters, and Clinton also got fourths from Alyana Geronzin in the discis, Kim Kaster in the 3,000 and from Elle Tubbs, Shelby Weets, McKenzie Peterson and Wenzel in the 3,200 relay.

CAMANCHE INDIAN RELAYS

Team standings

1. Western Dubuque 139.5; 2. Camanche 128; 3. Central DeWitt 97; 4. Northeast 66; 5. Preston 59; 6. Bellevue/Marquette Catholic 53; 7. Maquoketa 42.5. Scoring — 10-8-6-4-2-1.

Individual results

3,000 meters — 1. Tell (WD) 11:38.50; 2. Dougherty (WD) 12:05.45; 3. Coyle (CD) 12:22.34; 4. Betz (CD) 12:46.04; 5. Drake (BMC) 13:29.51; 6. Lippens (Pres) 13:37.44.

3,200 relay — 1. Bellevue/Marquette 10:37.08; 2. Preston 10:50.75; 3. Western Dubuque 11:03.69; 4. Central DeWitt 11:52.59; 5. Camanche 12:39.01.

Shuttle hurdle relay — 1. Central DeWitt 1:10.68; 2. Camanche 1:17.31; 3. Bellevue/Marquette 1:17.78; 4. Western Dubuque 1:19.14.

100 — 1. Hildebrandt (NE) 12.87; 2. Diedrich (NE) 12.89; 3. Davis (WD) 13.57; 4. McDanel (Cam) 13.01; 5. Burmeister (CD) 13.57; 6. Gassmann (CD) 13.71.

Distance medley relay — 1. Western Dubuque 4:29; 2. Camanche 4:31.28; 3. Maquoketa 4:56.52; 4. Central DeWitt 4:59.46; 5. Preston 5:10.69; 6. Bellevue/Marquette 5:13.81.

400 — 1. Lampe (BMC) 43.12; 2. Schoel (CD) 1:02.21; 3. Demmer (WD) 1:05.47; 4. Mensinger (Cam) 1:06.02; 5. McLaughlin (Pres) 1:06.25; 6. Lembezeder (WD) 1:07.21.

800 relay — 1. Northeast (Dickey, Roth, Hildebrandt, Diedrich) 1:51.82; 2. Camanche 1:53.65; 3. Western Dubuque 1:54.66; 4. Central DeWitt 1:57.08; 5. Preston 2:01.59; 6. Bellevue/Marquette 2:07.59.

100 hurdles — 1. Taylor (Maq) 16.30; 2. Henningsen (CD) 17.17; 3. Lefebure (Cam) 17.19; 4. Davis (WD) 17.48; 5. McAleer (NE) 17.50; Kilburg (BMC) 17.65.

800 — 1. Correy (WD) 2:34.31; 2. Schnoor (Cam) 2:36.14; 3. Olberding (WD) 2:40.35; 4. Herrig (BMC) 2:42.15; 5. Coyle (CD) 2:44.46; 6. Brainerd (CD) 2:46.25.

200 — Diedrich (NE) 27.14; 2. Schoel (CD) 27.25; 3. Marcucci (NE) 27.87; 4. McDanel (Cam) 27.80; 5. Parnell (WD) 28.50; 6. Lyons (Cam) 28.84.

400 hurdles — 1. Sowle (Cam) 1:08.19; 2. Davis (WD) 1:08.58; 3. Taylor (Maq) 1:08.68; 4. Lembezeder (WD) 1:13.01; 5. Smithson (Pres) 1:15.71; 6. Lefebure (Cam) 1:16.60.

Sprint medley relay — 1. Northeast (Dickey, Hildebrandt, Marcucci, Roth) 1:58.33; 2. Central DeWitt 1:58.63; 3. Bellevue/Marquette 1:59.63; 4. Western Dubuque 2:00.22; 5. Camanche 2:01.60; 6. Preston 2:13.38.

1,500 — 1. Tell (WD) 5:25.19; 2. Koos (BMC) 5:30.94; 3. Dougherty (WD) 5:41.16; 4. Betz (CD) 5:56.27; 5. Klingenberg (Maq) 6:01.07; 6. Stofer 6:05.19.

400 relay — 1. Northeast (Dickey, Marcucci, Hildebrandt, Diedrich) 52.15; 2. Western Dubuque 52.99; 3. Camanche 53.28; 4. Central DeWitt 55.20; 5. Bellevue/Marquette 55.47; 6. Preston 59.03.

1,600 relay — 1. Camanche (Mensinger, Schnoor, Sowle, Vogel) 4:19.3; 2. Western Dubuque 4:29.70; 3. Preston 4:34.38; 4. Central DeWitt 4:36.36; 5. Maquoketa 4:42.94; 7. Bellevue/Marquette 4:48.88.

Shot put — 1. Steinbach (Pres) 34-2; 2. Lindsey Short (Cam) 33-6; 3. Kieffer (Pres) 33-2.5; 4. Kelcher (WD) 32-9; 5. Turner (Cam) 32-4; 6. Jess (BMC) 31-8.

Discus — 1. Turner (Cam) 100-11; 2. Short (Cam) 99-2; 3. Willis (CD) 98-7; 4. Steinbach (Pres) 89-9; 5. WIllenborg (WD) 87-3; 6. Peyton (CD) 84-10.

High jump — 1. Sowle (Cam) 4-10; 2. Krogman (Pres) 4-8; 3. Meier (Pres) 4-6; 4. Deppe (WD) 4-6; 5. Barr (CD) 4-6; 6. (tie) Till (Maq), Moahs (WD) 4-4.

Long jump — 1. Taylor (Maq) 15-9; 2. Grell (Cam) 15-6; 3. Gruenwald (Maq) 15-1; 4. Schoel (CD) 15-0; 5. Clark (WD) 14-7; 6. Arensdorf (CD) 14-4.

LANCER RELAYS

Team standings

1. Pleasant Valley 163; 2. Davenport Central 93; 3. Davenport Assumption 75; 4. North Scott 63; 5. Bettendorf 75; 6. Davenport North 52; 7. Muscatine 43; 8. Dubuque Wahlert 42; 9. Davenport West 40; 10. Dubuque Hempstead 37; 11. Clinton 34; 12. Burlington 30. Scoring: 10-8-6-5-4-3-2-1.

Individual results

(Top 2, Clinton leaders)

High jump — 1. Kelli DeGeorge (PV) 5-2; 2. McKenna Heim (NS) 5-0.

Long jump — 1. Kelsi Conner (Bur) 16-9.25; 2. Larkin Chapman (Mus) 16-1.5; 9. Raven Jones (Clin) 13-8.5.

Shot put — 1. Brianna Nash (DC) 36-10.5; 2. Anna Hedges (DW) 34-9; 7. Erika Hammond (Clin) 32-8.5.

Discus — 1. Chloe Miller (PV) 121-0; 2. Nash (DC) 113-5; 4. Alayna Geronzin (Clin) 94-0.

3,000 — 1. Elizabeth Mallon (DA) 10:57.53; 2. Anna Peer (Bet) 11:14.12; 4. Kim Kaster (Clin) 11:52.04.

3,200 relay — 1. Wahlert (Anna Herber, Betsy Duehr, Maddie Heiar, Emily Moes) 9:54.47; 2. Hempstead 10:24.97; 4. Clinton (Elle Tubbs, Shelby Weets, McKenzie Peterson, Erin Wenzel) 10:36.38.

Shuttle hurdle relay — 1. Pleasant Valley (DeGeorge, Tessa James, Carly Donahue, Anne Leners) 1:08.28; 2. Central 1:10.29.

100 — 1. Tamika Tucker (DN) 12.53; 2. Emma Bassler (DA) 12.73.

Distance medley relay — 1. Pleasant Valley (Alyssa Simon, Jordan Simon, Miller, McKenzie Yanek) 4:27.53; 2. Wahlert 4:35.19.

400 — 1. Kaley Ciluffo (PV) 57.45; 2. Chapman (Mus) 59.83; 6. Tubbs (Clin) 1:05.86.

800 relay — 1. North (Alisha Jones, Takora Cuevas, Pauline Wyatt, Tucker) 1:48.09; 2. Bettendorf 1:48.82.

100 hurdles — 1. Leners (PV) 15.38; 2. Tadaisha Thornton (DC) 15.73.

800 — 1. Jones (DN) 2:16.70; 2. Megan Nickles (Bet) 2:17.68; 3. Wenzel (Clin) 2:22.92.

200 — 1. Tucker (DN) 26.22; 2. Dajae Hanson (NS) 26.66; 12. Hannah Burken (Clin) 20.35.

400 hurdles — 1. Leners (PV) 1:04.91; 2. Chapman (Mus) 1:09.85.

Sprint medley relay — 1. Wahlert (Brittany Allendorf, Alli Osterberger, Laura Sherman, Abby Denlinger) 1:55.76; 2. Central 1:59.98.

1,500 — 1. Yanek (PV) 4:55.48; 2. Maddie Reynolds (PV) 5:10.18; 5. Kim Kaster (Clin) 5:30.12; 7. Weets (Clin) 5:40.60.

400 relay — 1. Assumption (Emma Bassler, Maddie Irmen, Markel Mommsen, Clare Carroll) 51.31; 2. Pleasant Valley 52.42. 10. Clinton (Alexis Namer, Haylee Calvin, Jones, Clarissma Irving) 57.31.

1,600 relay — 1. Pleasant Valley 4:04.07; 2. Bettendorf 4:10.30; 6. Clinton 4:26.08.