The Clinton Herald, Clinton, Iowa

April 30, 2014

Northeast makes push to win Invitational

By Zach James Herald Assistant Sports Editor
The Clinton Herald

---- — GOOSE LAKE — Northeast and Camanche had a close margin between one another as the Northeast Invitational girls track and field meet drew closer to the end.

But, as the scoreboard showed at the end much as how the 400-meter relay ended, Northeast found itself with a comfortable lead.

Northeast defeated Camanche 164-143 in the eight-school meet Tuesday, but they were the lone two schools to reach the 100-point team scoring mark. Two athletes who played a big part on their teams were Northeast’s Tierra Hildebrandt and Camanche’s Libby Schnoor.

Hildebrandt won the 100-meter dash in 12.48 seconds, 99-hundredths of a second ahead of the second-place finisher, Sunkyu Holbert of Durant-Bennett.

Then, Hildebrandt won the 200 ahead of Camanche’s Jordan Nissen with a time of 26.38. That was a new season-best for the Northeast junior, as her previous best (26.41) came April 8 in Camanche, for fourth-best in Class 2A.

“I’ve been running pretty slow during the season so far, and tonight, my 100 and 200 were quite a bit faster, I felt,” Hildebrandt said. “I think the four-by-100 race still needs a little work with handoffs, but all in all, it was a good night.”

According to QuikStats, Nissen’s 27.49-second performance in the 200 on Tuesday night also was a season-best.

Northeast sophomore Aleenah Marcucci defended her home track, as well, winning the 100- and 400-meter hurdles. Marcucci ran the 100 hurdles in 15.76 seconds and the 400 in 1:08.42.

Schnoor also had a big night on the track. She started off with a win in the high jump, leaping 5 feet even. Shauna McAleer, Addie Oberman and Whitney Petersen also competed for Northeast.

Later, Schnoor got an individual win in the 800, crossing the finish line at 2:30.63. It’s not quite the best time she has gotten this season (2:29.54 at Camanche, April 8), but Tuesday’s time still was good enough for 12th fastest in Class 2A.

Schnoor was also part of two victorious relays — she was the anchor of the 1,600 relay that turned in a time of 4:25.38, then also was the final leg of the distance medley relay that turned in a 4:28.08.

“I’d say I did all right; I didn’t do my best, but it happens,” Schnoor said. “I think as a team we did our best yet, and we haven’t won yet in the four-by-400, because we’ve had to compete against (Central) DeWitt and (Davenport) Assumption.

“It was nice to compete against smaller schools,” Schnoor said. “This meet was a different one, and we didn’t have to go up against bigger schools.”

The other three who ran in the 1,600 for the Indians were Kylie Phillips, Bailey Mensinger, and Nissen. Nissen, Mensinger and Brittany Paasch ran the other three legs in the distance medley.

“My split in the DM was my best of the season by three seconds, and I thought I did really well in the high jump,” Schnoor added.

Fulton/Fulton Unity was the only Illinois school at the invitational, and it had to make its necessary adjustments, but Steamers coach Tim Wessels thinks his team met the challenge.

“I was very pleased with how they did; they performed very well; we placed somewhere in nearly every event, so that was good,” Wessels said. “They do a lot more relay events than we’re used to, but it was fun to do things a little differently than we’re used to.”

The Steamers finished third in team standings with 97 points.

NORTHEAST COED INVITATIONAL

GIRLS DIVISION

Team standings

1. Northeast 164; 2. Camanche 143; 3. Fulton/Fulton Unity 97; 4. Durant-Bennett 96; 5. Tipton 57; 6. Easton Valley 52; 7. (tie) Calamus-Wheatland, Prince of Peace 30. (Scoring: 10-8-6-5-4-3-2-1)

Individual results

(Top 2, plus area scorers)

100 meters — 1. Tierra Hildebrandt (NE) 12.48; 2. Sunkyu Holbert (DB) 13.47; 4. Megan Hoffmann (Cam) 13.84; 5. Jessica Potter (NE) 14.04; 6. Maddy Seibel (Cam) 14.20; 7. Betsy Leonard (F/FU) 14.37; 8. Mayssa McCunn (F/FU) 14.84.

200 — 1. Hildebrandt (NE) 26.38; 2. Jordan Nissen (Cam) 27.49; 4. Isabel Borgman (F/FU) 28.63; 5. Kimberly Huerta (EV) 29.95; 6. Morgan Lyons (Cam) 30.06; 7. Miranda Schnier (PoP) 30.35; 8. Maddie Peterson (EV) 32.73.

400 — 1. Meghan McLaughlin (EV) 1:04.07; 2. Borgman (F/FU) 1:07.47; 3. Kylie Phillips (Cam) 1:08.01; 4. Sydney Kucera (NE) 1:10.16; 5. Dana Koester (CW) 1:10.97; 6. Amber Maze (F/FU) 1:12.01; 7. Schnier (PoP) 1:12.47.

800 — 1. Libby Schnoor (Cam) 2:30.63; 2. Hannah Kilburg (NE) 2:31.01; 4. McLaughlin (EV) 2:35.06; 5. Jordan Price (F/FU) 2:38.24; 6. Koester (CW) 2:47.21.

100 hurdles — 1. Aleenah Marcuci (NE) 15.76; 2. Alexis Campie (Cam) 17.55; 4. Breanna Eissens (F/FU) 18.46; 5. Demi Edens (Cam) 18.63; 6. Jayna Farrell (NE) 19.13; 7. Leah Gibbs (EV) 20.06; 8. Hannah Bormann (EV) 20.62.

1,500 — 1. Averi Leitzen (F/FU) 5:14.59; 2. Kilburg (NE) 5:18.91; 3. Megan Slattery (CW) 5:26.48; 5. Maddie Kaczinski (NE) 5:36.63; 6. Syrene Bell (Cam) 5:43.41; 7. Courtney Martens (Cam) 6:29.87.

3,000 — 1. Alyssa Williams (DB) 11:21.64; 2. Price (F/FU) 11:28.09; 3. Kaczinski (NE) 12:09.98; 5. Martens (Cam) 13:53.47.

400 hurdles — 1. Marcucci (NE) 1:08.42; 2. Ellie Siech (Tip) 1:12.10; 4. Eissens (F/FU) 1:16.90; 5. Brittany Paasch (Cam) 1:19.22; 6. Seibel (Cam) 1:22.83.

Discus — 1. Sydney Laufenberg (PoP) 110-11; 2. Emma Jacobs (F/FU) 95-8; 3. Traci Trenkamp (NE) 85-7; 4. Victoria McCary (Cam) 77-0; 5. Katrina Anderson (EV) 74-6; 6. Katie Campbell (PoP) 72-4; 7. Ashley Kruse (NE) 72.

High jump — 1. Schnoor (Cam) 5-0; 2. Shauna McAleer (NE) 4-8; 4. Adelida Oberman (NE) 4-4.

Long jump — 1. Brooke Wagner (EV) 14-0; 2. Brandi Pessman (F/FU) 13-5.5; 5. Jordan Goldbeck (Cam) 13-0.75; 6. Oberman (NE) 12-8.5; 7. Jessica Potter (NE) 12-4.75; 8. Maze (CW) 10-10.25.

Shot put — 1. Chelsea Lesniewski (F/FU) 34-3.5; 2. Laufenberg (PoP) 33-9; 3. Brenna Seeser (NE) 33-2.75; 5. Emma Jacobs (F/FU) 30-10; 6. Courtney Schnoor (Cam) 30-4.5; 7. Adrienne Tebbe (EV) 29-2.5; 8. McCary (Cam) 28-7.75.

400 relay — 1. Northeast (Rylee Dickey, Peyton Gray, Marcucci, Hildebrandt) 52.48; 2. Tipton 54.05; 3. Camanche 55.22; 5. Calamus-Wheatland 1:00.38; 6. Prince of Peace 1:06.83.

800 relay — 1. Northeast (Dickey, Gray, Marcucci, Hildebrandt) 1:50.55; 2. Tipton 1:56.08; 4. Camanche 2:04.46; 5. Easton Valley 2:06.73; 6. Calamus-Wheatland 2:07.03.

1,600 relay — 1. Camanche (Phillips, Bailey Mensinger, Nissen, L. Schnoor) 4:25.38; 2. Northeast 4:36.06; 3. Fulton/Fulton Unity 4:40.02.

3,200 relay — 1. Camanche (Phillips, Ball, Page Edens, Goldbeck) 11:27.63.

400 shuttle hurdle relay — 1. Camanche (Paasch, Molly Kramer, D. Edens, Campie) 1:15.71; 2. Northeast 1:22.91; 3. Easton Valley 1:26.83.

800 sprint medley relay — 1. Northeast (Jessica Potter, Gray, Dickey, Haleigh Hughes) 2:02.93; 2. Durant-Bennett 2:09.24; 3. Camanche 2:12.06; 4. Calamus-Wheatland 2:13.04; 6. Fulton/Fulton Unity 2:15.71; 7. Prince of Peace 2:25.01.

1,600 distance medley relay — 1. Camanche (Nissen, Paasch, Mensinger, L. Schnoor) 4:28.08; 2. Northeast 4:29.91; 3. Fulton/Fulton Unity 4:46.78; 4. Calamus-Wheatland 4:58.79; 6. Easton Valley 5:00.34.