The Clinton Herald, Clinton, Iowa

Top News

April 30, 2013

Big East throwers tune up for conference meet

(Continued)

Individual results

(Winners, Clinton scorers)

3,200 meters — 1. Adrian Ortega (DW) 10:12.70.

3,200 relay — 1. Muscatine (Jon Centeno, Brady Eversmeyer, Rayce Miller, Seth Burton) 8:27.65.

Shuttle hurdle relay — 1. Kennedy (Tom Kaiser, Sam Gray, Marcus Perkins, Evan Couch) 58.70; 3. Clinton (Derek Ebensberger, Austin Houzenga, Tyler Thacker, Stephen Baca) 1:02.35.

100 — 1. Deshond Robinson (Clin) 11.40.

400 — 1. D. Robinson (Clin) 49.03.

800 relay — 1. Kennedy (Jacob Shannon, Triston Christopher, Famiek Cook, Derek Jacobus) 1:33.45; 2. Clinton (Cody Collender, Eric Maddasion, Thacker, Marquis Robinson) 1:34.81.

110 hurdles — 1. Isaac Schroeder (Mus) 15.56; 2. Houzenga (Clin) 16.06.

1,600 — 1. Rane Nichols (DW) 4:41.15.

200 — 1. Cook (CRK) 22.96; 5. Jason Banker (Clin) 23.63.

400 hurdles — 1. Perkins (CRK) 57.32; 4. Houzenga (Clin) 59.27.

1,600 sprint medley — 1. Burlington (Tomose’ Chew, Justin Randall, Day-Shawn Simmon, Steve Kruse) 3:46.66; 4. Clinton (Dustin Caldwell, Alex Caldwell, M. Robinson, Nathan Schroeder) 3:57.23.

800 — Ortega (DW) 2:02.33.

400 relay — 1. Kennedy (John Koelling, Jacobus, Riley Schultejans, Cook) 43.98; 3. Clinton (Collender, Maddasion, Thacker, D. Robinson) 44.76.

1,600 relay — 1. Bettendorf (Jordan Bonner, Michael Young, Archie Weindruch, Devon Clarke) 3:30.07; 2. Clinton (Collender, Houzenga, Jon Cady, Banker) 3:30.64.

Long jump — 1. Jacobus (CRK) 20-5; 2. Collender (Clin) 18-6.

High jump — 1. Randall (Bur) 6-4; 3. Brady Ernst (Clin) 6-0; 4. (tie) Will Carr (Clin) 5-10.

Shot put — 1. Drew Heitland (CRK) 49-10; 3. Nathan Harden (Clin) 47-1.

Discus — 1. Jess Jacobsen (Bet) 134-10; 6. Ben Lauritzen (Clin) 106-7.

GIRLS

CARDINAL RELAYS

Team standings

1. Cascade 139; 2. Northeast 109; 3. Western Dubuque 96; 4. West Delaware 88.5; 5. Center Point-Urbana 76; 6. Clinton 67.5; 7. Bettendorf 47; 8. Bellevue/Marquette Catholic 38; 9. Preston 37; 10. Maquoketa 32. Scoring: 10-8-6-5-4-3-2-1.

Individual results

(Winners, area scorers)

100 meters — 1. Danae Diedrich (NE) 13.09; 4. Tierra Hildebrandt (NE) 13.34.

200 — 1. Emily Thole (WD) 25.99; 3. Diedrich (NE) 26.77; 6. Sarah Lampe (BMC) 27.92; 7. Rylee Dickey (NE) 28.31.

400 — 1. Lampe (BMC) 58.08; 2. Erin Wenzel (Clin) 1:03.05; 4. Alyssa Roth (NE) 1:05.19; 6. Tess Nissen (Maq) 1:09.42.

800 — 1. Wenzel (Clin) 2:27.07; 2. Hannah Kilburg (NE) 2:29.82; 5. Theresa Koos (BMC) 2:33.61.

1,500 — 1. Kylie Kelchen (Cas) 5:04.96; 3. Hannah Kilburg (NE) 5:20.63; 4. Kim Kaster (Clin) 5:25.22; 5. Josye Kaczinski (NE) 5:33.35; 6. Alexis Namer (Clin) 5:40.97.

3,000 — 1. Kaster (Clin) 11:33.27; 3. Kaitlynn Riley (NE) 12:01.82; 4. Emily Franks (NE) 12:13.88; 6. Erica Drake (Bel) 13:39.83; 8. Sabrina Lippens (Pres) 14:11.12.

100 hurdles — 1. Aleenah Marcucci (NE) 16.14; 7. Rachel Kilburg (BMC) 17.59.

400 hurdles — 1. Marcucci (NE) 1:07.50; 2. Aubree Taylor (Maq) 1:07.88; 5. Abby Smithson (Pres) 1:14.88.

400 relay — 1. Western Dubuque 51.59; 2. Northeast 51.69; 6. Bellevue 55.60; 7. Clinton 56.55.

800 relay — 1. Northeast 1:47.54; 3. Maquoketa 1:49.73; 8. Clinton 1:56.02.

1,600 relay — 1. Western Dubuque 4:12.73; 2. Maquoketa 4:14.97; 4. Clinton 4:17.63; 5. Preston 4:31.79; 6. Bellevue 4:37.80.

3,200 relay — 1. Western Dubuque 9:53.14; 3. Clinton 10:19.77; 4. Preston 10:24.60; 5. Bellevue 10:32.95; 7. Maquoketa 11:39.40.

800 sprint medley — 1. Western Dubuque 1:54.26; 2. Northeast 1:58.32; 5. Clinton 2:04.56; 6. Bellevue 2:07.06.

Distance medley — 1. Western Dubuque 4:26.09.

Shuttle hurdle relay — 1. West Delaware 1:08.45; 4. Maquoketa 1:11.35; 6. Bellevue 1:14.83; 7. Preston 1:20.66.

High jump — 1. (tie) Brooke Krogman (Pres), Katie Green (Cas), Paige Deppe (WDub) 4-10; 4. (tie) Elle Tubbs (Clin) 4-8.

Long jump — 1. Keyonna Parnell (WDub) 15-4; 4. Brooke Wagner (Pres) 14-8; 6. Peyton Gray (NE) 13-8; 7 (tie) Raven Jones (Clin) 13-7.

Shot put — 1. Brooke Willson (CPU) 37-5.5; 2. Katy Steinbach (Pres) 36-5.5; 6. Erika Hammond (Clin) 34-3.

Discus — 1. Jenny Boeding (WDel) 126-4; 4. Alayna Geronzin (Clin) 106-3.5; 7. Ashley Kruse (NE) 92-6; 8. Traci Trenkamp (NE) 90-9.

 

 

Text Only
Top News
AP Video