The Clinton Herald, Clinton, Iowa

Top News

May 3, 2014

Robinsons blaze at Bettendorf

(Continued)

Tim Dawson finished third in the “C” discus at 121 feet, 8 inches.

BETTENDORF A-B-C MEET

A Division — 1. Pleasant Valley 156; 2. Muscatine 129.5; 3. Bettendorf 123; 4. Clinton 116.5; 5. North Scott 66; 6. Davenport West 57; 7. Fort Madison 53; 8. Burlington 31.

B Division — 1. Pleasant Valley 73; 2. Muscatine 62; 3. Clinton 61.5; 4. Bettendorf 54.5; 5. North Scott 38; 6. Davenport West 30; 7. Ft. Madison 8; 8. Burlington 5.

C Division — 1. Pleasant Valley 53; 2. Muscatine 49; 3. Bettendorf 47; 4. Clinton 40; 5. North Scott 33; 6. Davenport West 20; 7. Fort Madison 5; 8. Burlington 2.

Individual results

(Division winners & Clinton results)

100 meters — A: 1. Deshond Robinson (Clin) 11.39. B: 1. Barrion Collins (Clin) 11.49. C: 1. Marquis Robinson (Clin) 11.73.

200 — A: 1. D. Robinson (Clin) 11.39. B: 1. Kyle Werning (PV) 23.27; 2. M. Robinson (Clin) 23.27. C: 1. Alex Schmertman (Bett) 23.68; 2. Quavon Jones (Clin) 24.05.

400 — A: 1. D. Robinson (Clin) 49.35. B: 1. Werning (PV) 50.18; 2. M. Robinson (Clin) 51.53. C: 1. Dakota Petersen (M) 52.31; 2. Delante Chamberlain (Clin) 53.47.

800 — A: Brady Eversmeyer (M) 2:03.47; 6. Andre Dunlap (Clin) 2:16.64. B: 1. Seth Burton (M) 2:06.24; 4. Grayson Thacker (Clin) 2:17.02. C: 1. Elliott Klauer (PV) 2:06.20; 5. Dan Shaw (Clin) 2:26.17.

1,600 — A: 1. Karson Sommer (PV) 4:37.92; 8. Noah Buikema (Clin) 5:22.57. B: 1. Mark Conway (PV) 4:40.09; 5. Jonathan Facio (Clin) 5:11.97. C: 1. David Zimmer (PV) 4:58.93; 5. Jace Houzenga (Clin) 5:15.59.

3,200 — A: 1. Andrew Dixon (PV) 10:00.59; 4. Facio (Clin) 11:10.96. B: 1. Klauer (PV) 10:08.85; 5. Buikema (Clin) 11:26.82. C: 1. Kendell Hengst (PV) 10:45.70; 4. Tyler Powell (Clin) 11:55.40.

110 hurdles — A: 1. Hunter Pollpeter (FM) 15.22; 5. Stephen Baca (Clin) 17.39. B: 1. Delante Chamberlain (Clin) 16.67. C: 1. Rayce Miller (M) 18.01; 2. DJ Ludemann (Clin) 18.25.

400 hurdles — A: 1. Jon Centeno (M) 56.15; 3. Chamberlain (Clin) 1:01.17. B: 1. Miller (M) 58.26; 5. Baca (Clin) 1:05.66. C: 1. Isaac Schroeder (M) 1:00.39; Justin Horst (Clin) DNS.

Shuttle hurdle relay (A only): 1. Muscatine 1:00.82; 2. Clinton 1:02.25.

4x100 (A only): 1. Pleasant Valley 43.77; 4. Clinton (Q. Jones, A. Caldwell, D. Caldwell, B. Collins) 46.24.

4x200 (A only): 1. Pleasant Valley 1:31.25; 4. Clinton (Q. Jones, D. Caldwell, T. Harris, B. Collins) 1:35.75.

4x400 (A only): 1. Pleasant Valley 3:34.12; 2. Clinton (X. Mooney, Jones, Winters, D. Robinson) 3:39.48.

4x800 (A only): 1. 1. Pleasant Valley 8:30.17; 5. Clinton (Thacker, Mooney, Horst, Dunlap) 9:03.55.

Discus — A: 1. Jess Jacobsen (Bett) 163-06; 2. Nate Harden (Clin) 157-09. B: 1. Chuck Klutho (Bett) 144-08; 2. Austin Peters (Clin) 131-03. C: 1. Cole Webster (Bett) 146-11; 3. Tim Dawson (Clin) 121-08.

Shot put — A: 1. Wade Webster (Bett) 52-3; 3. Harden (Clin) 51-2.5. B: 1. Kyle Verdon (DW) 50-5.5; 5. Ben Lauritzen (Clin) 43-3. C: 1. Ben Martin (NS) 43-8; 5. DJ Bessellieu (Clin) 38-5.

High jump — A: 1. Noah Bryant (PV) 6-4; 5. Baca (Clin) 5-8. B: 1. Garrett Roberson (M) 6-0; 1. Derrick Howard (Clin) 6-0. C: 1. Suni Lane (Bett) 6-0; 2. Harris (Clin) 5-8.

Long jump — A: 1. Jordan Gronewold (NS) 20-7.25; 6. M. Robinson (Clin) 18-0.50. B: 1. Daniel Rodriguez (PV) 18-8; 3. Justin Guilliams (Clin) 18-2. C: 1. Bryant (PV) 20-4; 6. Luke Larkin (Clin) 16-4.50.

 

 

Text Only
Top News
AP Video